Bildiğiniz gibi Xiaomi Mi MIX‘in başarısının ana anahtarı, konseptten gerçek bir telefona dönüştürülen tam ekran özelliğini hayata geçiren ilk akıllı telefon olmasıydı. Xiaomi‘nin bu atağı ile birlikte akıllı telefon tarihinde yeni bir dönem başladı. Aslında bu bize Steve Jobs‘un iPhone‘u kullanıcılara tanıtırken kurduğu cümleyi anımsattı “Telefonu yeniden icat ettik“. Xiaomi firması bu modeli ile Akıllı Telefonu yeniden icat etmişti. Çift eğimli ekranların yanı sıra çift kamera modüllerinin de ötesinde, en çok talep edilen akıllı telefon özelliğinin tam ekran boyutu olduğu böylece anlaşılmış oldu. Böylelikle tüm üreticiler, yaklaşan modellerinde ekran – gövde oranını arttırmak zorunda kaldılar ve tüm çalışmalarında bu yöne odaklandılar. Şuan piyasada tam ekran boyutu gerçeğine en yakın telefon olarak Xiaomi Mi MIX 2 görülebilir. Ekran ve gövde arasında yer alan kenar çerçeveleri oldukça dar, hemen hemen yokmuş gibi tek kusur olarak tanımlanabilecek bölge ön kameranın yer aldığı alt kısımdaki bölge.

Xiaomi, MIX serisi modeller ile yalnızca tam ekran teknoloji ile kalmayıp, piezoelektrik seramik sürücü ve ultrasonik yakınlık sensörü gibi adlarını yeni yeni duyduğumuz birkaç yenilikçi teknolojiyi de biz kullanıcılara sunmayı başardı. Apple‘ın da aralarında bulunduğu akıllı telefon üreticilerinin geri kalan kısmı bu teknolojilere henüz sahip bile değil.

Kusur olarak tabie ettiğimiz bölgenin var olma sebebide işte tam bu yüzden. Algılayıcıları, hoparlörleri ve diğer gerekli özellikleri hem üst kısımda hem de alt çene bölgesinde yerleştirmeleri gerekiyor. Peki ya Xiaomi firması, sabırsızlıkla beklediğimiz MIX modellerinin yeni sürümü Mi MIX 3 varyantı %100 ekran – gövde oranlı olur ve diğer yenilikçi teknolojileri de kullanırsa? İşte bu durum bize biraz kafa karıştırıcı geliyor. Yaklaşmakta olan Mi MIX 3‘ün olduğu varsayılan prototip görüntüler bugün ZEALER aracılığıyla sızdırılmış durumda. Sızdırılan görüntülere bir göz atıp prototip tasarımları üzerinden bazı varsayımlarda bulunalım.

Xiaomi Mi MIX 2, Eylül ayında piyasaya sürülmeye başlandığında, tanıtım broşüründe Tam Ekran 2.0 deyimi ön plana çıkarıldı. Bu sadece önümüzdeki modelin önceki modelde kullanılan özelliklerin yanı sıra çerçevesiz ekran teknolojisi ile ilgili bir takım gelişmelerle birlikte geleceği anlamına geliyor. Ve Öyleydi de. Mi MIX 2 sil baştan tasarlandı. Yeni bir ekran ve selefinde bulunan bazı olumsuz durumlarla ilgili birçok iyileştirme yapıldı.

Xiaomi Mi MIX 3 Çift Ekranla Gelebilir!..

Örneğin, piezoelektrik seramik sürücü, ilk modelin arayanın ses kalitesiyle ilgili bazı sorunları vardı. Mevcut modelde bu düzeltildi. Bir diğer durum, ultrasonik yakınlık sensörü, ekran yüzünüze değdirildiğinde veya yaklaştırıldığında telefon ekranının soluklaşacağı anlamına gelir. Mi MIX modelindeki tüm sorunları çözmek ve yenilerini geliştirmek için üç yeniliğe sahip ikinci nesil telefonu Mi MIX 2‘ye mikro ön kamera modülü, COF (Chip-on-Film) ekran sürücüsü, esnek ambalaj teknolojisi ve çağrı kalitesini artırmak için aktif anten ayarlama programı ekledi. Tüm bu yeniliklerle birlikte telefon boyutunda da %12 oranında küçültmeye gidildi. Ancak yine de ön kamera bölgesinde yer alan siyah alt kısımda ekstra birkaç sensör olması sebebiyle bölgeyle ilgili çok fazla iyileştirme yapılamadı.

Xiaomi Mi MIX 3‘e ait olduğu belirtilen görsellere bakılırsa şirketin bu telefonu tamamen yeniden tasarlayacağı ve Meizu Pro 7‘nin pazarlama stratejisi ile hareket edeceği düşüncesine kapılmamıza sebep oluyor.

Bildiğiniz üzere, Meizu Pro 7 arka kısımda ikincil AMOLED 240 x 536 px. çözünürlüğe sahip 1,9″ boyutunda diyagonal bir selfi ekranı kullanılmıştı. Meizu‘nun bir sonraki modellerinde böyle bir özellik kullanmayacağını duymuş olsak da, Xiaomi bu tasarımı daha da ileri götürmek istiyor gibi görünüyor.

%100 Ekran – Gövde Oranı ile Karşımıza Çıkabilir

Xiaomi Mi MIX 3 görüntülerine göre, ön taraf %100 ekran, arkada oldukça büyük ikincil bir ekran kullanılacak. Böylece alt kısımda yer alan çerçeve bölgesi tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Ön tarafın oyun oynamak, web sitelerine göz atmak ve telefon ekranlarında yapmakta olduğumuz diğer aksiyonlar için düzenli olarak kullanılacağı anlamına geliyor. Hoparlörler, kamera sensörleri ve diğer sensörler arka panelin üzerine yerleştirilecek gibi görünmekte. Ne kadar gerçek dışı gibi görünse de Xiaomi kullanıcıları benzer nitelikte tasarlanmış bir Mi MIX modeli beklentisi içerisinde.

Kaynak