Çin’in Google rakip gelişmiş arama motoru Baidu ve Amerika’nın başarılı teknoloji üreticisi Apple‘ın başarısı üzerinde kendisini modelleyen Xiaomi, gelişmekte olan iki teknoloji, geleceğin interneti ve yapay zeka ile başa çıkmak için stratejik bir ortaklıkta el sıkıştıklarını duyurdu. Açıklama Xiaomi‘nin Pekin’deki ilk geliştirici konferansında yapıldı.

Xiaomi Çin’de teknoloji konusunda oldukça önemli bir kilit bir oyuncu haline geldi. Üst sınıf kalite ve uygun fiyat avantajıyla piyasaya sunduğu telefonlar haricinde teknolojinin çok ötesine geçen akıllı cihazları sayesinde Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde kendini fazlasıyla ispatlamayı başardı.

Yapay Zekanın Adı : DuerOS

Bu ikili ilk kez iş ortalığı ilan ediyor ancak biz Baidu‘nun sesli işletim sistemi diğer adıyla DuerOS‘un bazı Xiaomi modellerinde mevcut olduğunu zaten biliyoruz. Bu durum çok duyulmasa da yapılan resmi açıklama ile bilinirlik kazandı.

Yapılan ortaklığın net ayrıntıları şu anda açıklanmıyor ancak iki firma, DuerOS ile daha fazla çalışmanın yanı sıra ses tanıma, derin öğrenme ve sanal ortam gibi gelişime açık teknolojiler konularına odaklanacakları açıklamasında bulundular. Ayrıca Baidu‘nun DuerOS teknolojisi, Xiaomi için gelecekte ortak işbirliği alanları olabilecek Robot, AR, VR ve otonom otomobil teknolojisine kadar uzanacağı açıkça ortada.

Baidu, DuerOS ve diğer teknolojileri, tüketicilere kolay ulaştırabilmek için donanım üreticileriyle ortaklığa dayalı bir yaklaşımı tercih ediyor. Şirket DuerOS için herhangi bir lisans ücreti talep etmiyor. Aynı durum Xiaomi ile yapılan anlaşması için de geçerli. Şirket ilk etapta akıllı telefon, akıllı TV, akıllı ekran ve akıllı ev aletleri üretimini kapsayan 130 şirketle çalışmayı ön görüyor.

Kaynak