Çin de akıllı telefonlara yönelik teknolojik yatırım ve Ar-Ge lideri konumunda olan Xiaomi, rakip teknoloji gruplarının yeni nesil otonom araçlara geleceğin akıllı cihazları olarak yaklaşmaya başlaması ile firma kendi stratejisini de planlamaya başladı.

Bugün karşılaşılan bir dokümanda Xiaomi, Hindistan’da elektrikli ve/veya mekatronik yük taşıyıcıları, ulaşım ve nakliye araçları ile bunlara ait yedek parçaların satışına başlayacağını duyurdu. 

Şirket, Çin’de yerli üretim herhangi bir elektrikli araç üretmek için somut bir plan yapmadığını da ayrıca belirtti. Bilindiği gibi şuan için bu teknolojik üretimle ilgili alınan herhangi bir izin veya lisans da yok. 

Xiaomi CEO‘su Lei Jun son olarak 2015 yılının ilk çeyreğinde otonom araç üretimiyle ilgili bir açıklama yaparak önümüzdeki 3 ~ 5 yıl içerisinde böyle bir durumun mümkün olmadığını belirtmişti.

Endüstriyel Uygulama Alanı İçin Görüşmeler Başladı

Son zamanlarda Çin’li Sosyal Medya sitelerini takip ettiğimizde bu konuyla ilgili farklı firmalardan farklı haberler ile karşılaşmaktayız. Özellikle Xiaomi‘nin geliştirdiği teknolojiyi otomobil endüstrisinde uygulamaya yönelik pazarlama stratejisi geliştirmeye çalıştığını belirtiyor.

Teknolojiye hakim Çin’li tüketiciler sürüş sırasında alışveriş yapabilmeyi ve sosyal medyada dolaşabilmeyi önemli bir unsur olarak görüyor ve bu doğrultuda araç içi çevrimiçi bağlantıya fazlasıyla önem veriyor.

McKinsey tarafından Çin’de yapılan bir anket çalışmasında katılımcıların %64’ü kullandıkları otomobillerini daha iyi bir çevrimiçi bağlantı seçeneği için değiştirebileceklerini belirtti. Benzer bir ankete istinaden bu oran Amerika’da %37, Almanya’da ise %19 olarak açıklandı.

Çin’li yazılım firmaları, Apple‘ın CarPlay uygulaması ve Google‘ın Android Auto gibi otomobil yazılımları ile arayı her geçen gün biraz daha kapatmakta.

Önceki makalelerimizden de hatırlayacağınız gibi Çin’nin Google ile kıyaslanan arama motoru Baidu, akıllı telefonları otomobil ekranlarıyla bütünleştiren yapay zeka yazılımı CarLife‘ı 2015 yılında tanışmıştı. Aynı zamanda Alibaba‘nın Çinli Otomobil üreticisi SAIC ile Banak adında bir işletim sistemi geliştirdiğini de duymuştuk.