Xiaomi Mi A1, yakın zamanda Android 8.0 Oreo güncellemesini alacak birkaç orta sınıf akıllı telefondan yalnızca biri. Bir kaç hafta öncesinde Xiaomi, Mi A1‘e yönelik Oreo Beta güncellemesini çağrıda bulunarak belirlediği beta test cihazlarına dağıttı. Güncelleme henüz beta aşamasında olmasına rağmen, Mi A1‘in daha verimli çalışmaya başlaması kullanıcılardan tam not almasını sağladı.

Elbette bazı hataların olacağı ve zaman içerisinde giderileceği kesin. Ancak Xiaomi aktif olarak tüm önemli hata bildirimlerini hızla düzelten yeni OTA güncellemelerini testerlarla paylaşıyor ve mümkün seviyede sorunsuz bir yazılımla kullanıcıların karşısına çıkmak için çaba sarf ediyor. Şimdiye kadar Xiaomi üç OTA Beta güncellemesi yayınladı ve Stable Rom’u yayınlamasına çok az bir zaman kaldı diyebiliriz. Xiaomi, Stable Rom’u Ocak ayının ilk haftası içerisinde yayınlayabilir.

Xiaomi Mi A1 Android 8.0 Oreo Beta Güncelleme Özellikleri

Öncelikle Xiaomi, Mi A1 üzerindeki Android Oreo beta güncellemesini test edebilmek için dünya genelinde birkaç kişiyi seçtiğini hatırlatalım. Bununla birlikte, güncellemeyi akıllı telefonunuza hemen yükleyebileceğiniz bazı ufak tefek hilelerin olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bildiğiniz gibi aslında bu yöntem, Mi A1‘in ön yükleyici kilidini açarak cihazın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

Mi A1 ile ilgili Oreo Beta güncellemesinden bahsedecek olursak, bu güncelleme ile hızlı ayarlar menüsü tamamen yenilendi ve ayarlar uygulaması yeniden tasarlandı. Android 8.0 Oreo ile birlikte sunulan tüm yeni özellikler mevcut. Esas fark yaratan şey uygulama yükleme süresi. Evet, uygulama yükleme süresi önemli derecede azaltılmış ve Oreo güncellemesindeki animasyonlar gerçekten çok iyi.

Mi A1‘in Android Nougat versiyonunda bir çok sorun bulunuyordu; özellikle animasyonlar akıllı telefonun genel yazılım deneyimini etkileyen en önemli unsurdu. Xiaomi, Oreo güncellemesi ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırmış diyebiliriz.

Çift Kamera özelliği Mi A1‘in ön plana çıkaran önemli bir unsur ve Oreo güncellemesiyle de kamera performansında bazı artılar söz konusu olabilir.

Tüm bunların dışında Mi A1 için Android 8.0 Oreo güncellemesinin başlıca öne çıkan kısmı, hızlı şarj desteğini sağlamayan Mi A1‘in artık sağlıyor olabilmesi. Sanırız Xiaomi artık bu sorunu çözmüş gibi görünüyor. Güncellemeden sonra, Mi A1 şarj süresi önceki iki saate kıyasla %0 ~ %100 aralığındaki şarj süresi 92 dakikaya kadar düşüyor.

Genel olarak değerlendirecek olursak, Android 8.0 Oreo güncellemesi ile Mi A1, şu anki durumuna kıyasla daha iyi bir cihaz haline geliyor.

 

Kaynak