Son veriler incelendiğinde Hong Kong Borsası 2017 yılı içerisinde, 2008 yılından bu yana en düşük artış olan 32,8 Milyar $ öz sermaye arttırımında bulundu. Bu veriler sizleri aldatmasın Hong Kong Borsası, dünyadaki en büyük öz sermaye arttırıcı merkez olmaya devam ediyor ve şimdilerde ise yeni halka arzlarla iyileşmeye çalışıyor. Planlardan biri, New York Borsası ile ikinci sınıf hisse senetleri değişimine izin vermek.

Xiaomi gibi Çinli teknoloji şirketlerine ait hisseler, ikinci sınıf hisse senetleri değişim yapılarını cezbetmekte. Bu nedenle şirketler genellikle ilk Halka Arzlarını (IPO) için New York Borsasını seçiyorlar. İşte tamda bu sebeple Hong Kong Borsası, 2018 yılında Xiaomi için 100 Milyar $‘lık bir halka arz beklentisi içinde. Böylece New York Borsası ile ikinci sınıf hisse senedi değişimi gerçekleştirebilecek.

Bankacıların tahminlerine göre Xiaomi‘nin değeri 100 Milyar $ olabilir ve bu durum onu Hong Kong Borsasında en değerli Çinli teknoloji şirketi IPO‘su yapacak.

Hong Kong Borsası Xiaomi’den Umutlu!..

Asya Pasifik’teki öz sermaye piyasaları sendikası başkanı Tucker Highfield, önümüzdeki birkaç yılın Çin’deki teknoloji sektöründe halka arzı beklenen 500 Milyar $‘lık piyasa kapitalizasyonu için iyi bir şans olduğunu belirtti.

Aslında, IPO‘larla ilgili olarak Hong Kong Borsası, New York, Şangay ve Mumbai‘nin Ulusal Menkul Kıymetler Borsalarının arkasında dördüncü sırada yer alıyor. Xiaomi, 2018’deki durumu değiştirmeye katkıda bulunabilir.

100 Milyar $ Halka Arz, Xiaomi’ye yeni pazarlar da  daha fazla genişlemek için gerekli fon akışını sağlayacak.

Kaynak