Xiaomi, bir kaç gün önce Hint pazarındaki en son cihazları olan Redmi Note 5 ve Redmi Note 5 Pro‘yu tanıttı. Şirket geride bıraktığımız günlerde ise her iki telefon modelininde Sri City, Andhra Pradesh‘deki üretim birimlerinde yerel olarak üretileceğini duyurdu.

Xiaomi, Hindistan‘da sattığı telefonların %95’inden fazlasını yerel olarak üretiyor. Xiaomi Hindistan MD ve Global VP Manu Kumar Jain tarafından yapılan açıklamada, Redmi Note 5 ve Redmi Note 5 Pro‘nun yerel olarak %100 imal edileceğini ve yakında daha fazla ayrıntı paylaşacağını söyledi. Şirket ayrıca, hükümetin “Hindistan’da Üretim” girişimiyle Hindistan‘daki imalat çalışmalarını hızlandırmayı planladığını belirtti.

Şirket, diğer ürün kategorileri için ülkede daha fazla üretim birimi kurmayı dört gözle bekliyor. Son zamanlarda, Çin‘de bulunan Hipad Technology ile ortak olarak Noida‘da bulunan üçüncü üretim tesisinin açılacağını duyurmuştu.

Xiaomi‘nin Hint pazarındaki performansıyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olurken, Manu Kumar Jain şunları söyledi:

“2017 yılında Hindistan’da ilk 10 akıllı telefondan altısı Xiaomi markasını taşımakta. Ülkemizde pazar payında %57 online, %11 yerel mağaza satışına sahibiz. Şu anda çevrimiçi satışa ağırlık vermeli ve yerel mağaza satışlarımızı da güçlendirmeliyiz.

Redmi Note 4‘ün devamı niteliğinde olan Xiaomi Redmi Note 5, 3 GB Ram ve 32 GB depolama alanına sahip varyasyonu 9,999 Rs; 4GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip olan varyasyonu ise 11,999 Rs fiyata sahip.

Redmi Note 5 Pro, 4 GB RAM ve 64 B depolama seçeneği 13,999 Rs; 6 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip versiyonu ise 16,999 Rs.

Redmi Note 5, QualComm’un Snapdragon 625 yonga setini kullanıyor, f / 2,2 diyafram açıklığı olan 12 MP:’lik bir arka kamera ve 8 MP.’lik ön kameraya sahip. Redmi Note 5 Pro, QualComm‘un Snapdragon 636 yonga setini kullanmakta, 12 MP.’lik Sony IMX486 kamera sensörü ve 5 MP.’lik ikincil bir kameraya sahip. Ön kısımda ise 20 MP.’lik Sony IMX376 kamera sensörü bulunuyor.

Her iki cihazda tam ekran, 18: 9 ekran kasa oranına sahip. Cihazlar Android Nougat 7.0 işletim sistemine dayanan en yeni MIUI 9‘da çalışıyor. Telefonlar 22 Şubat’ta Flipkart ve Mi.com‘da satışa sunulacak.

Kaynak