Xiaomi‘nin genişlemesi devam ediyor. 2017’de dünyadaki en iyi 5 telefon markası arasına katıldıktan ve Avrupa ülkelerinde bazı mağazalar açtıktan sonra şirket ABD pazarına girmeye hazır gibi görünüyor. Pekin‘de düzenlenen yıllık bir konferans sırasında Xiaomi CEO‘su Lei Jun, 2018’in sonuna kadar ya da 2019’un başında ABD‘de pazarında yerini alabileceğini belirtti. Lei Jun‘un yapmış olduğu bu açıklama Wall Street Journal tarafından yayınlandı. Xiaomi CEO‘su Lei Jun, tarafından yapılan bu açıklamada kurduğu cümle oldukça dikkat çekici;

[special_heading title=”Hep ABD pazarına girmeyi düşünüyorduk. 2018 sonunda veya 2019‹³›un başında piyasaya girmeyi planlıyoruz.” subtitle=”” heading=”h3″ centered=”true” __fw_editor_shortcodes_id=”ec4c8c9699c3bf69b2eb8600bd40c117″ _fw_coder=”aggressive”][/special_heading]Xiaomi, hali hazırda ABD’de bazı ürünler satıyor ancak aralarında akıllı telefonlar bulunmuyor. Şimdilik şirket, hoparlörler, elektronik terazi ve kameralar gibi aksesuarları ve bağlantılı cihazları satıyor. Fakat Xiaomi‘nin Kuzey Amerika pazarını ele geçirmesi kolay olmayacak. ABD‘li müşterilerin Çinli markalara talepleri fazla olsa da ABD Hükümeti Çinli akıllı telefon üreticileri için aynı durumda değil.

Bu düşmanlığın sebebi, Çin Hükümetinin veri müdahalesi gibi güvenlik riskleri bulunmakta. Gerçekten de, CIA, FBI ve NSA gibi ABD güvenlik makamları geçtiğimiz günlerde Amerikan halkına Huawei ve ZTE markalı cihazları satın almamaları yönünde tavsiyede bulundu. ABD İstihbaratına göre, yukarıda adı geçen Çinli şirketlerin ABD pazarına istikrarlı bir şekilde girmelerine izin vermek, ulusal güvenliği tehlikeye sokabilir.

Huawei Bu Açıklamaya Anında Cevap Verdi…

Dünyanın en büyük Çin akıllı telefon markası olan Huawei, 170 ülke hükümetlerinin ve tüketicilerin Huawei markasına güvenmelerini ve şirketin ürettiği tüm cihazların, yerli üretici tarafından üretilen cihazlar kadar risk bulundurduğu açıklamasını yaptı.

Kaynak