Xiaomi, bu ayın sonunda Mi MIX 2S amiral gemisi QualComm Snapdragon 845 yonga setini kullanan ilk telefonu olarak piyasaya sürüyor. Şirket iki gün önce, Mi MIX 2S hakkındaki önemli haberi bu hafta açıklayacağını belirtti. Xiaomi, bu haftanın başında, Weibo üzerinden Mi MIX 2S kamerasının AI yeteneklerine sahip olacağını söyleyerek Çin sosyal medyası Weibo‘yu aşağıdaki görüntü ile altüst etti.

Görüntüye eşlik eden Weibo yazısında, hayranların görüntüyü dikkatle incelemesi ve uygulanan efektin kameranın özelliğinden mi yoksa AI yazılımıyla mı yapıldığını tahmin etmesini istiyor. Yazının devamında Mi MIX 2S‘nin AI ve fotoğraf alanında teknolojik atılımlarla geleceği belirtiliyor. Bu açıklama ile AI teknolojisinin başka şeyleri de içerdiği anlamına gelebilir; ancak görüntü, fotoğrafçılığa AI teknolojisinin etkin bir şekilde uygulandığını ima ediyor.

Mi MIX 2S‘e ait yazılım dosyaları, kameranın sahne tanıma teknolojisine sahip olacağını ortaya koymuştu. Gelişmiş fotoğrafçılık için, doküman, çiçek, gıda, gökyüzü, gün doğumu / gün batımını, kedi, köpek, yeşil bitkiler, gece, kar, deniz, sonbahar, mum ışığı, çimen, akçaağaç yaprağı, su, yapı, şehir, bulut, bulutlu hava, araba gibi çeşitli sahneleri tanımlayabilecek.

Mi MIX 2S‘in Sony IMX363 kamera ile geleceği tahmin ediliyor. Yakın zamanda tanıtılan ASUS ZenFone 5 ve ZenFone 5Z akıllı telefonlarda da bu kamera sensörü kullanılmakta. Bazı söylentiler, Mi MIX 2S‘in çift arka kamera ile geleceğini ve Sony IMX363‘ün objektiflerden yalnızca biri olabileceğini iddia ediliyor.

Xiaomi Mi MIX 2S Teknik Özellikleri…

Xiaomi MI MIX 2S, önceki hafta aynı QualComm Snapdragon 845 SoC kullanan diğer rakiplerine göre daha iyi performans sergilediğini belirten AnTuTu sonucunu yayınlayarak rakiplerini yeterince ezdi. Bunun arkasındaki neden, Xiaomi ve Qualcomm, Snapdragon 845 SoC‘un performansını artırmak için birlikte çalıştıkları bildirildi. 8 GB’a kadar RAM ve 256 GB’ye kadar dahili belleğe sahip bu cihaz merakla bekleniyor.

Ayrıca bir 6.01″ OLED ekran özellikli olduğu ve ekran altında parmak izi tarayıcı ile karşımıza gelecek olması muhtemel. 3,400 mAh batarya gücü olabilir ve MIUI 9 Android 8.0 Oreo ile gelecek. Xiaomi Mi MIX 2S, 27 Mart’ta açıklanacak.

Kaynak