XDA Geliştiricileri, Xiaomi Mi 7‘ye ait olduğu iddia edilen yazılım dosyaların da yer alan bazı önemli özellikleri ortaya çıkarmıştı. Dün Mi 7‘nin yeni yazılım dosyaları sızdırıldı ve bu dosyalar sayesinde Çentikli Ekran, IR Kamera (Kızılötesi Kamera) sensörü ve büyük bir batarya gibi akılda soru işaretleri ile dolu Mi 7 hakkında bazı teknik verilerin ortaya çıkmasını sağladı.

Xiaomi‘nin, 2018 yılı ilk amiral gemisi olarak Mi 7‘yi piyasaya sürmesi bekleniyordu. Ancak bunun yerine şirket QualComm Snapdragon 845 SoC ile desteklediği Mi MIX 2S‘i 27 Mart’ta piyasaya sürecek. Mi 7 tanıtımının gecikmesi veya ertelenmesi, şirketin bazı önemli değişiklikleri yapmak istemesinden kaynaklanıyor. Mi 7‘ye ait yeni yazılım dosyaları, iPhone X gibi bir ekran çentiğine sahip yeni bir tasarım ile gelebileceğini gösteriyor.

Xiaomi Mi 7’nin Yazılım Dosyaları Bize Ne Tür Bilgiler Veriyor?..

IPhone X‘in çentiği, Yüz Tanıma sensörüne ve gerçek derinlikli Kameraya sahip; bu kamera sayesinde, ekran kilidi açabilir veya 3D yüz tanıma özelliği ile farklı güvenlik yapılandırmalarında kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. Yeni yazılım dosyaları MIUI Kamera, MIUI Sistem UI ve MIUI Ayarları içindeki bir ekran çentiğine çok sayıda referans içermekte. Bu uygulamalarda bulunan çentiğin kodu, durum çubuğunun yüksekliğinin değiştirilmesi ve MIUI‘nin durum çubuğu ayarlarında pil göstergesi ve bildirimi için simgeleri değiştirme yeteneğini gizleme ayarları ile ilgili.

MIUI Keyguard uygulaması kilit ekranı ve güvenlik ile ilişkili bir uygulama. Açık IR Kamera olarak adlandırılan yeni bir yöntem içermekte. MIUI‘nin Face Unlock (Yüz Kilidi) özelliği ile ilgili olabilir. Bu nedenle, IR Kameranın Kızılötesi Kamera sensörüne başvurabileceği düşünülmekte. Bu iPhone X gibi, Xiaomi Mi 7‘nin de  3D yüz tarama özelliğini destekleyebileceğini göstermekte.

Mi7‘nin yeni yazılım dosyaları, Always On Display fonksiyonu ile birlikte bir OLED ekranla kullanıcı karşısına çıkacağı konusunda daha önceki sızdırlan bilgileri destekliyor. Ayrıca, QualComm Snapdragon 845 SoC tarafından destekleneceği de doğrulamakta. Önceki yazılım dosyaları Mi 7‘nin 3,170 mAh. bir bataryaya sahip olduğunu iddia etmişti. Yeni ürün yazılımı dosyalarında görülen bir başka değişiklik ise 3,400 mAh’lik batarya varlığına işaret ediyor.

Geçen ay, tanınmış muhbirlerden biri olan Mocha RQ da Mi 7‘nin bir ekran çentiğine sahip olabileceğini iddia etmiş ve ekranda bir parmak izi tarayıcısına yer verileceğini açıklamıştı.

Kaynak