Xiaomi, bugün Hint pazarındaki Redmi 5A akıllı telefonu için yeni bir renk çeşidi geliştirdi. Çinli akıllı telefon üreticisi şimdi de Xiaomi Redmi 5A’nın Mavi Göl (Lake Blue) modelini piyasaya sürdü.

Bu da bizlere, Hindistan’daki dördüncü renk modelinin tanıtılacağını işaret ediyor. Geçen ay şirket, Redmi 5A’nın Rose Gold renk modelini tanıtmıştı. Telefon başlangıçta Hindistan’da iki renk seçeneği ile lanse edilmişti -Koyu Gri ve Altın-. Bu yeni Göl Mavisi renkli model, bugün online perakendeci Flipkart ve şirketin resmi çevrimiçi mağazası aracılığıyla Hindistan’da satışa sunuldu.

Xiaomi Redmi 5

 

Teknik Özellikleri

Telefon 720 x 1280 pixel ekran çözünürlüğü ile 5 inç HD ekrana sahip. Cihaz donanımsal olarak ise, Qualcomm’s Snapdragon 425 1.4 GHz dört çekirdekli işlemci kullanmaktadır. Redmi Y1 Lite, Redmi 4A, Motorola Moto E4, ASUS ZenFone 4 Max telefonlarında kullanılan yonga setiyle aynı diyebiliriz.

Cihaz 2GB RAM, 16GB dahili depolama ve 32GB dahili bellek ile 3GB RAM şeklinde 2 farklı seçenek olarak bizlere sunuluyor. Telefon, f/2.2 diyaframı olan 13 megapixellik arka kameraya sahiptir. Öz çekim ve görüntülü konuşma yapmaya uygun 5 megapixellik bir de ön kameraya sahiptir. 5 katmanlı arka lens, LED flaş, HDR, Panorama, faz algılama otomatik odaklama ve Güzellik Filtresi gibi özelliklere de sahiptir.

Çin modelinde, çift SIM yuvası bulunurken, Hint varyasyonunda çift SIM yuvalarıyla birlikte özel bir microSD kart yuvası ile birlikte geliyor. Lansman sırasında şirket, Hindistan’daki sıcak hava koşullarını göz önünde bulundurarak, Redmi 5A’nın içinde sıcaklığını en az 1 santigrat derece azaltabilen çift pirolitik grafit tabakalarını içerdiğini söyledi.

Telefon, Android Nougat işletim sistemine dayanan MIUI 9‘da çalışmakta. Cihaz, şirkete göre 8 günlük bekleme süresi, 21 saat müzik çalma ve 7 saat video oynatma özelliğini bizlere sunan 3000 mAh’lık bir pille çalışmaktadır.

Bir tanıtım sebebiyle Xiaomi, Redmi 5A‘nın 2GB RAM modelini indirimli bir fiyatla satıyordu.- İlk 5 milyon adet için 4,999 Rs.- Son zamanlarda şirket, telefonun artık orijinal 5999 Rs fiyatlarında satışa sunulacağını duyurdu. Xiaomi, Hindistan’daki lansmanından sadece 3 ay sonra satışlarının 5 milyon markı bulduğunu belirtti.

Kaynak