Xiaomi, laptop pazarında ilk oyun bilgisayarı olarak tasarladığı Mi Gaming‘i piyasaya sürdü. Şanghay’daki Mi MIX 2S lansmanında yeni amiral gemisinin yanı sıra şirket, pazardaki ilk oyun dizüstü bilgisayarını da tanıttı. Xiaomi bu pazardaki stratejisini, oyun tutkunlarına uygun fiyat etiketi ile en iyi ürün sunmak olarak belirledi.

Xiaomi Mi Gaming Laptop Tasarımı

xiaomi mi gaming laptop

Boyut ve kalınlıkları mümkün olduğunca az tutmak ve ürününü ayırt etmek için herhangi bir fantezi logo veya çıkartma eklememek Xiaomi‘nin tasarım felsefesi olmuştur. Yani, aldığınız şey sade bir tasarıma sahip bir cihazdır. Bazı kişilerce bu durum seviliyor, bazıları ise bundan nefret ediyor. Ancak bunun kişisel bir tercih olduğunu unutmayalım. MI Gaming Laptop 20,9 mm.’den birazcık kalın, ancak güçlü oyun dizüstü bilgisayarının bundan daha ince olması beklenemez. Aynı zamanda bu laptop sadece 2,7 kg. ağırlığında.

Mi Gaming Laptop, özel olarak programlanabilecek 5 ek tuş ile birlikte profesyonel bir klavyeye sahip. Xiaomi CEO’su Lei Jun, oyuncuların genellikle yemek siparişi vermeyi sevdiğini ve bu programlanabilir düğmelerden birine dokunarak favori yemeklerini kolayca sipariş edebileceklerini belirtti. Bu özelliğin, çoğu oyuncu için vazgeçilmez bir özellik olacağından hiç şüphemiz yok.

Xiaomi Mi Gaming Laptop Teknik Özellikleri

Dizüstü bilgisayar oldukça dar bir çerçeve ile geliyor ve 15,6″ Full HD ekrana sahip, etkili bir oyun deneyimi için harici iki tane 4K monitöre bağlanılabilir. Aynı zamanda etkileyici ses efektleri için ise Dolby Atmos ve Hi-Res Audio 2 x 3W hoparlörler kullanılmış. Dizüstü bilgisayar ayrıca HDMI 2.0, USB Type C, Ethernet ve USB 3.0 gibi zengin bağlantı noktalarına sahip.

Mi Gaming Laptop‘un dört resmi varyantı var. Düşük sürüm GTX Ti 1050, 8GB RAM, 128 GB SSD veya 1 TB HDD ile Intel Core i5 işlemci ile geliyor. Çok az bir fiyat farkıyla grafik kartını GTX Ti 1060‘ya ve buna ek olarak yine belli bir miktar ile işlemciyi Intel Core i7‘ye yükseltebilirsiniz. Üst düzey Mi Gaming Laptop ise Intel Core i7 işlemciye ve 16GB RAM, 256GB SSD veya 1 TB HDD’ye sahip.

Güçlü donanımlar özellikleri göz önüne alındığında, Xiaomi‘nin işlemci ısısını soğutmaya da dikkat etmesi gerekiyor. Bu bağlamda, Mi Gaming Laptop, 4 adet ø3×2 çaplı soğutma borusuyla birlikte geliyor. Ultra hızlı soğutmayı başlatan ve sıcaklığı 10 dakika içinde 3 ~ 5 santigrat dereceye kadar düşüren özel bir fan düğmesi bulunuyor. Fanlar oldukça yüksek hızda çalışmakta.

Xiaomi Mi Gaming Laptop Fiyatı

Genel olarak, Mi Gaming Laptop fiyat olarak çok rekabetçi rakamlar seçmiş gibi görünüyor. Mi Gaming Laptop, Core i5 + GTX 1050 Ti varyantı 5999 Yuan ($956) fiyat ile satışa sunuluyor. Core i7 + GTX 1060 varyantı ise 8999 Yuan ($1435) satış rakamıyla piyasaya sunulmakta.