Xiaomi, küresel genişlemeyi başlangıçtan itibaren sürdürüyor ancak güçlü bir patent portföyüne sahip değildi. Şirketin yavaş yavaş ilgili patentleri istiflediği gibi değişmiş gibi görünüyor. Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun’a göre, şirketin şu anda 6324 tane patenti var ve bu rakamların % 53’ü Çin’in dışında markalanıyor. Xiaomi’nin patentlerinin çoğunluğu Çin’de yayınlandı ancak şirketin Avrupa, Japonya, ABD, İngiltere, Rusya, Hindistan, Meksika, Avustralya ve Güney Kore’de de patentleri bulunuyor.

xiaomi mi logo

Vivo APEX Tasarım Patenti Xiaomi’nin Elinde

BBK iştiraki Vivo kısa süre önce, geri çekilebilir bir selfie kamerasıyla Vivo APEX tam ekranlı telefonu piyasaya sürdü. Ayrıca Xiaomi’nin portföyü altında benzer bir patente sahip olduğu ortaya çıktı. Patent 2015 yılında onaylandı, ancak sadece Vivo APEX’in trend olduğu zamanlarda ortaya çıktı. Geçtiğimiz yılda Xiaomi CEO’su Lei Jun, Mi 5X / MIUI 9 lansmanında şirketin o tarihte 4.806 patenti bulunduğunu söylemişti. Ayrıca, Nokia ile gerçekleştirdiği patent alım anlaşmasından yurtdışındaki ticaretine devam etme teklifinde yardımcı olacağını belirtti. Öyleyse teknoloji devi, geçtiğimiz yıl Temmuz ayından itibaren Mi 5X piyasaya sürülmesiyle beraber patentlerine 1,518 yeni patent daha eklediğini söyleyebiliriz.

Lei Jun

Nokia’nın yanı sıra, Xiaomi’nin Microsoft ve diğer patent sahipleriyle yaptığı birkaç patent anlaşması daha bulunuyor. Buna ek olarak şirket, bu konuda yaptığı yatırımlarla Ar-Ge çalışmalarını da artırdığını belirtti. Xiaomi yakın zamanda bu amaçla Shenzhen, Anakara Çin’de yeni bir Ar-Ge merkezi açtı.

Kaynak