Xiaomi‘nin yurt dışındaki başarısı, hayranlarının markanın ürünlerini rahatlıkla kendi ülkelerinde bulabilmelerinden kaynaklanıyor. Öyle ki, diğer iyi Çinli telefon üreticilerine hayran olanlar (Huawei, OPPO, Vivo gibi..) küresel pazardaki varlıklarını dört gözle bekliyorlar.

Huawei, global olma hayalinden asla vazgeçmedi. Şirket, ABD hükümetinin güvenlik endişelerinden dolayı harakete geçmesinden önce ABD pazarına bir adım atmıştı. Bazı kaynaklar Çinli telefon üreticilerinin (Huawei, Xiaomi ve Vivo), denizaşırı bölgelere ticaretlerini yapma planlarını mükemmelleştirme çabasından olduğunu gösteriyor.

Kaynaklara göre, denizaşırı pazarlar 2018’de tüm markaların büyüme stratejileri için önemli bir rol oynayacaktır. Çin pazarında doymuş hale gelen başlıca  teknoloji devleri yurt dışına giderek daha fazla sevkiyat hacmi kazanabilir. Xiaomi‘nin geçen sene Hindistan’da kaydettiği başarıyı tekrarlaması bekleniyor. Şirketin ayrıca diğer gelişmekte olan pazarları da stratejisine dahil edeceğini umuyoruz. Buda imajı zaten yüksek olan şirketin daha da yükselebileceği anlamına geliyor.

Xiaomi dışında kalan OPPO ve Vivo kaybettiği pazarları tekrardan ele almak için çabalıyor. Bu markaların büyüme oranları son zamanlarda düşüşte. Bu durumu düzeltmek için her iki şirket de, satışa çıkarttığı uygun fiyatlı ve AI odaklı akıllı telefonlarını 2018’in geri kalanında gelişmekte olan pazarlar da satışa çıkartıyor.

Huawei, sevkiyat durumu bakımından ilk 3 global telefon üreticisi arasında yer alıyor ancak bu yeterli değil. Şirket, 2017 yılında toplamda 153 milyon cihaz satarak, satış durumu açısından Apple‘ın hemen arkasına geçti. Ancak, şirket ikinci en büyük telefon üreticisi olarak Apple’ı sollamak ve hatta Samsung’u en üst noktadan çıkarmak istiyor.

huawei p20

Bazı kaynaklara göre; Huawei, 2018’de Apple‘ı geçebileceklerini gösteren 200 milyon akıllı telefon satışı hedeflediği gözüküyor. Yakın zamanda duyrulan P20 dizisinin AI ve fotoğrafa odaklanmasının yeni müşterileri yakalamada büyük bir rol oynaması bekleniyor. Çinli firma, ABD pazarından vazgeçmediğini ancak bu arada, Avrupa ve İngiltere‘ye kaydırıldığının altını çizdi. Bu planlarla, dünya çapında ismini duyurması Xiaomi, OPPO ve Vivo‘dan çok uzun süre önce olmayabilir.

Kaynak