Çekirdek kaynak kodları, cihazlar için özel ROM‘ların geliştirilmesi için önemlidir. Bir cihazın kaynak kodu mevcutsa, geliştiriciler, üreticinin güncellemeleri bırakmayı durdurduktan sonra bile, ROM’ları en son Android sürümüne göre yayınlamaya devam edebilir.

Xiaomi mi A1

Bununla birlikte üreticiler, cihazlarının çekirdek kaynak kodunu serbest bırakmayı reddederek GNU Genel Kamu Lisansını ihlal etmeye devam ediyor. Xiaomi bu üreticilerinden biri ama bunu çözmek için çalışıyor gibi görünüyor. XDA Geliştiricilerindeki katılımcılar, cihazlarının çekirdek kaynak kodlarını serbest bırakmayı planladıklarını sorarak Çin deviye ulaştı. Şaşırtıcı bir şekilde, aşağıda yeniden üretilen bir yanıt aldı:

“As an Internet company, Xiaomi respects the GNU General Public License (GPL) and is committed to an effective compliance.
We are deploying all our resources to achieve a sustainable growth and have been making efforts to speed up our kernel release. We want to make sure that every release is safe and stable.
So far, we have published the kernel sources for many devices. Moving forward, we target to release the kernel source of a device within three months after its launch.”

“Bir internet şirketi olarak Xiaomi, GNU Genel Kamu Lisansına (GPL) saygı duyuyor ve etkili bir uyum sağlamayı taahhüt ediyor.
Sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için tüm kaynaklarımızı kullanıyoruz ve çekirdek sürümümüzü hızlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Her sürümün güvenli ve istikrarlı olduğundan emin olmak istiyoruz.
Şimdiye kadar, birçok cihaz için çekirdek kaynaklarını yayınladık. İleriye doğru, bir cihazın çekirdek kaynağını piyasaya sürüldükten sonraki üç ay içinde serbest bırakmayı hedefliyoruz. ”

İfadenin son satırı aslında iyi haber. Üç ay, Google, Sony ve lansmanından çok geçmeden kaynak kodlarını yayınlayan OnePlus gibi diğer üreticilere kıyasla uzun bir süre olsa da, önemli bir gelişme.

Şu anda, Xiaomi, 40’ın üzerinde cihaz için çekirdek kaynak kodlarını yayınladı. Kodları henüz yayınlanmayan ve Android tarafından desteklenen Mi Box cihazlarından hiçbirine sayılmayan yaklaşık 12 cihaz var.

Başka üreticilerin GPL’ye saygı duymasını ve cihazlarının kaynak kodlarını serbest bırakmasını umuyoruz.

Kaynak