Xiaomi’nin geçen yıl Hindistan’da üstün başarı elde etmeyi başardı ve anıları da hala çok taze. Şirket, Hindistan’ın pazar lideri olarak öne çıkmak için yılın dördüncü çeyreğinde Samsung’u taciz etti. Çin teknoloji devi 2018’in ilk çeyreğinde liderliğini pekiştirmiş görünüyor. Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni bir raporda Xiaomi’nin Hindistan’da akıllı telefon pazarında %31,1‘lik bir paya sahip olduğunu belirtti.

Raporlarda şirketin 2017’nin 4. çeyreğinde elde ettiği %25’lik pazar payından bir sıçrama olduğu görülüyor. Rapor, Xiaomi’nın başarısını çevrimdışı kanalda yükselmeye ve çevrimiçi kanalında konsolide etmeye bağladı. Şirket, çevrimiçi segmentte %57’lik bir pay kaydetmeyi başardı. Mi ürünlerinden, Redmi Note 5 ve Note 5 Pro en popüler modelleri idi. İki modelin de olması nedeniyle bu bir sürpriz değil.

Samsung Tarafına Bakarsak..

Hindistan’da Samsung pazar payını  2017 4.Çeyrekte  %23’ten 2018 1.çeyrekte %26.2’ye yükseltti, ancak bu durum Xiaomi’nin performansına yetişmek için yeterli değildi.

Samsung, amiral gemisi olan iki akıllı telefonu piyasaya sürdü. Galaxy S9 ve S9+, 2018 yılının ilk çeyreğinde, büyümesine katkısı büyük ölçüde olmuştur. Ayrıca büyüme Galaxy J7 NXT ve J2 (2017) dahil olmak üzere bütçe segmentindeki cihazlar tarafından gerçekleştirildi.

Huawei ilk 5’te

Hindistan pazarındaki ilk 5 OEM, Huawei’nin en iyi 5 akıllı telefon satıcısı listesinde yerini almasıyla birlikte canlandırıcı bir görünüm kazandı. Kısa süre önce piyasaya büyük bir baskı başlatan Huawei, %3,4’lük bir hisse hacmi kaydetti. Büyüme, Honor 9 Lite ve Honor 7x‘in aldığı olumlu tepkiyle ilişkilendiriliyor.

İlk 5 listesindeki diğer markalar arasında üçüncü ve dördüncü noktalarda Vivo ve OPPO yer alıyor. Vivo’nun pazar payı %11.9 seviyesindeyken, 2018 1. çeyrekte %5.8′ e gerilemiştir. Oppo’nun pazar payı da %9.9’dan, 2018 1. çeyreğinde %5.6’ya gerilemiştir.

 

Kaynak