Bu yılın başlarında, Xiaomi; Redmi Note 5 Pro, Xiaomi Mi 6 ve Mi MIX 2 gibi bazı akıllı telefonlarında yüz kilidini açma özelliğini tanıttı. Mi MIX 2S ve Mi 6X gibi yeni telefonlar yüz tanıma özelliği ile önceden yüklü geliyor. En yeni MIUI 9 8.4.25 beta kullanıcılarına yönelik olarak, Xiaomi yüz tanıma özelliğini 2016 yılında piyasaya sürülen Xiaomi Mi 5 akıllı telefonuna getirdi.

Xiaomi Mi 5’de yüz kilidini açma özelliğini etkinleştirmek için kullanıcıların beta güncellemesini yüklemeleri ve ardından Ayarlar> Kilit ekranı, Şifre ve Parmak İzi> Yüz verileri ekle‘ye gitmeleri ve ardından yüz verilerinin taranması ve kaydedilmesi için ön koşul adımlarının önceden oluşturulması gerekir. 

Pilin daha fazla güç tüketmesini önlemek için, yüz kilidi açma özelliği için önceden tanımlanmış 5 saniye zaman aşımı süresini aktifleştiriniz. Yüz 5 saniye içinde taranmazsa, yüz kilidini açma özelliği kullanılamaz ve kullanıcıların yüz tanıma erişmek için ekranı uyandırmaları gerekir. Mi 5 kullanıcısı, en son MIUI beta güncellemesini yükledikten sonra, özelliklerin tek başına mevcut olmayacağının farkında olmalıdır.
Yüz verilerini girdikten sonra, kullanıcıların Ayarlar> Kilit Ekranı, Parola ve Parmak İzi> Yüz Veri Yönetimi‘ne gidip “Ekran açıkken bir yüz algılama bildirimi” ni açmaları gerekir.

Artık Mi 5’in beta sürümünde yüz kilidini açma özelliği bulunduğundan, bir sonraki MIUI kararlı sürümünde yüz tarama özelliğini içerecektir. Yüz tarama özelliği parmak izi taraması kadar sağlam ve güvenli değildir.
Ancak, yüz kilidini açma özelliği telefonun kilidini açarak rahatlığı sağlar.

Xiaomi Mi 5 Kısaca Özellikleri

Xiaomi Mi 5, 5.15 inç IPS LCD ekrana sahiptir. Bu Snapdragon 820 SoC tarafından desteklenmektedir. 128 GB depolama + 4 GB RAM, 64 GB depolama + 3 GB RAM ve 32 GB depolama + 3 GB RAM gibi varyantlarda piyasaya sürüldü. OIS destekli 16 megapiksel arka kamera ve 4 megapiksel ön kamera içerir.
3,000mAh bataryadan güç alır.

 

Kaynak