Çinli teknoloji analisti Pan Jiutang, geçenlerde Xiaomi’nin Mi Pad 4 tabletini geliştirdiğini iddia etmişti. Bugün XDA Geliştiricileri, yeni çıkan Xiaomi tabletinin temel özelliklerini sızdırılan firmware dosyaları aracılığıyla paylaştı.

Paylaşılan habere göre, firmware dosyalarında Xiaomi’nin gerçekten ilerleyen zamanlarda bir tablet yayınlayacağını gösteren bazı kanıtlar bulunuyor. Varsayılan ekran yoğunluğu, normal bir tablet standartına uygun 320ppi‘lik düşük bir değer olarak ayarlanmış ve bir akıllı telefona oranla oldukça büyük olan 6,000mAh‘lik bir bataryaya sahip. Ayrıca, build.prop‘daki ro.build.characteristics özelliği “tablet” olarak ayarlanmış. Bu özellik tablet arayüzünde uygulamaların çalışıp çalışmayacağını kontrol etmek amacıyla kullanılmaktadır. Aynı özellik, Mi Max 3 akıllı telefonunda varsayılan olarak ayarlanmışken, önceki model olan Mi Pad 3‘te ise “tablet” olarak ayarlanmıştı.

Haberde, MIUI yapılandırmasında bulunan Boolean değerinin “is_18x9_ratio_screentrue olarak ayarlandığı iddia ediliyor ve bu da tabletin 18:9 en boy oranına sahip olabileceği demek oluyor. Böyle uzun bir ekranı tablet ile birleştirmek ilginç… Tabletin Mi Pad 3 de olduğu gibi bir LCD panel içermesi bekleniyor.

Firmware dosyaları, Snapdragon 660 yongasetinin Mi Pad 4’e güç sağlayacağını da ortaya koydu. Ancak, 2,2 GHz‘lik genel işlem hızı yerine saat hızı 2,0 GHz olarak ayarlanmış. Bu haberde, Mi Pad 4’ün RAM ve depolama sürümleri hakkında ne yazık ki hiçbir bilgi bulunmuyor.

ro.build.characteristics‘da özelliği “Nosdcard” o, bizlere cihazın microSD kart özelliğinden yoksun olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, Mi Pad 3’de de microSD kart yuvası bulunmuyordu. Bu yüzden iddialar birazdan daha güçleniyor.

Diğer Özellikler…

Kamera özelliklerine bakacak olursak; Mi Pad 4, kullanıcılarına f / 2.0 difayram açıklığı ile 13 MP‘lik OmniVision OV13855 sensörüne sahip tek bir arka kamera sunabiliyir. Ön tarafta ise, f / 2.0 diyafram açıklığına sahip 5 MP Samsung S5K5E8 sensör bulunuyor. Mi Pad 4’ün 4K video çekimini desteklemesi ise pek olası gözükmüyor. Ancak, portre modu desteği gelecek. Son olaraksa, cihaz da NFC bağlantısı bulunmayacak.

Yaklaşan Xiaomi Mi Pad 4’ün diğer özellikleri, fiyatlandırması ve landman tarihi hakkında ne yazık ki halan daha bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak