Xiaomi Mi 6X lansman etkinliği sırasında, Çin merkezli şirket, akıllı telefonlar, IoT ve yaşam tarzı ürünleri dahil olmak üzere şirketin donanım sektörünün genel net kâr marjının %5’i asla aşmayacağına dair ayrı bir açıklama yaptı.

Şirket ayrıca, donanım işinin net kar marjının yüzde 5’i geçmesi durumunda, yüzde 5’inin fazlasını kullanıcılarına iade etmenin bir yolunu bulacak. Ancak şirket, bunun tam olarak nasıl yapmayı planladığını henüz ortaya koyulmadı.

Böyle bir hamle ile şirket uzun vadeli destek kazanmayı umuyor. Xiaomi; donanım, internet servisi ve yeni perakendeciliği kapsayan benzersiz bir “triatlon” iş modeli yarattığını söylüyor. Dünyada satışlardaki düşüşün ardından geri dönen tek akıllı telefon olduğunu iddia ediyor.

Xiaomi, maliyet etkinliğinin ticari rekabetin kalbinde olduğunu ve genel donanım net kar marjımızın % 5’lik bir sınırının, şirketin yüksek maliyet verimliliğinin kanıtı olduğunu ekledi. Şirket, çeşitli ürün kategorilerinde, şirketin en iyi ürünleri başarılı bir şekilde piyasaya sürdüğünü ve maliyet fiyatlarına yakın tuttuğunu, böylece tüm sanayide devrim yarattığını ve bu ürünlerin kitlelere kısa bir sürede ulaşmasını sağladığını söylüyor.

Şirket, makul kârları sürdürmenin kaçınılmaz bir endüstriyel eğilim olduğuna ve yüksek brüt kar marjlarını zorlayan herhangi bir hareketin sonuç olarak hiçbir ödül almayacağına inanmakta. Şu anda, Xiaomi yıllık gelirde 100 milyar RMB’yi aştı ve yaklaşık 20.000 çalışanı olduğunu iddia ediyor.

Bu duyuru Xiaomi’nin en son akıllı telefonunu (Mi 6X) piyasaya sürdüğü etkinlikte yapıldı.

Xiaomi Mi 6X’i Hatırlayalım..

18:9 en boy oranı ve kenarlarında ince çerçeveler bulunan 5,99 inç ekrana sahip. Cihaz Adreno 512 GPU ile birleştirilmiş Qualcomm Snapdragon 660 sekiz-çekirdekli işlemci tarafından desteklenmektedir. 6GB LPDDR4x RAM ve 128 GB’a kadar dahili depolama kapasitesine sahip.

Akıllı telefonun ön tarafında f/1.75 diyafram ve Soft-LED flaş özellikli 20 megapiksel Sony IMX376 sensörü bulunuyor. Arka tarafta, f/1.75 diyafram ve 1.25 mikron piksele sahip 12 megapiksel ikincil Sony IMX486 sensörü ve aynı diyafram ancak 1 mikron piksel boyutuna sahip 20 megapiksel ikincil Sony IMX376 sensörü bulunan çift kamera ayarı bulunuyor.

Android Oreo tabanlı MIUI üzerinde çalışan cihaz, pilin sadece 30 dakikada yüzde 0’dan yüzde 50’ye şarj edilebileceği QuickCharge 3.0 teknolojisini destekleyen 3,010mAh pil ile çalışıyor. Kırmızı, Altın, Rose Gold, Mavi ve Siyah olmak üzere beş renk seçeneğiyle geliyor ve 27 Nisan’da Çin’de satışa çıkacak.

 

Kaynak