Android kullanan cihaz modellerinin çoğalması yazılımın parçalanmasına yol açıyor ve Google da bu sorunun fazlasıyla farkında. Parçalanma yeni çıkan bir versiyonun cihazımıza geç ulaşmasına sebep oluyor. Bu sorunu çözmek amacıyla Google, geçtiğimiz yıl Android Oreo ile birlikte işletim sisteminin yaygınlaşmasını sağlayan Project Treble‘ı duyurdu. Qualcomm da işleri kolaylaştırmak amacıyla eline taşın altına koyarak Google ile bu konun gelişiminde ortaklık kurdu.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan resmi bir blog yayınında Qualcomm, bu parçalanmaları çözmek için Google ile nasıl bir çalışma planı yürüttüğünü açıkladı.

Qualcomm, “Android P’yi Snapdragon platformlarında daha erişilebilir hale getirmek için ortak geliştirme altyapısı” oluşturarak Google ile birlikte Project Treble‘ın en son sürümü üzerinde çalıştığını belirtti.

Qualcomm’un Hangi Modelleri Desteklenecek?..

Altyapı, ilk etapta Snapdragon 845, 660 ve 636 SoC kullanan mobil platformları destekliyor ve bu yonga setleri tarafından desteklenen cihazların Android P’ye 3 ay önceden erişim sağlamasına olanak sunuyor. Qualcomm, diğer mobil platformların da gelecekte desteklenmesinin beklendiğini söyledi.

Projenin Android P‘nin ötesine geçmesi bekleniyor. Ayrıca üreticilerin cihazlarını mevcut en son Android sürümüne güncellemeleri çok daha kolay ve hızlı hale gelecek.

Bu kesinlikle iyi bir haber olsa da, diğer işlemci üreticilerinin de Google ile benzer projeler üzerinde çalışacaklarını umuyoruz. Ayrıca üreticilerin ve taşıyıcıların sorunu çözmede kendi rollerini oynayacağına inanıyoruz.

Kaynak