Xiaomi, Shenzhen’de bir tanıtım etkinliği düzenleyeceğini dün açıklamaıştı. Ancak, etkinlik için herhangi bir tarih ve saat belirtilmedi. Çinli firmanın Shenzhen’de düzenlenecek etkinlikte yeni amiral gemisi telefonu tanıtacağı tahmin ediliyor. Söylentilere bakılırsa Xiaomi‘nin bu ayın sonuna kadar iki akıllı telefon modeli tanıtması bekleniyor. Bu telefonlar uzun zamandır beklenen Xiaomi Mi 7 ve duyduğumuzda bizim de şaşırmamıza sebep olan Xiaomi’nin 8. Yıl Dönümü Özel Sürüm’ü.

Weibo‘da Xiaomi için tasarlanmış 3D Face ID modülünün sızdırılmış bir fotoğrafı ortaya çıktı. İlk başta, iPhone X‘in TrueDepth Camera ve Face ID sisteminin görüntüsü olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, dikkatli bakıldığında, tasarlanmış 3D ışık modülünün iPhone X‘de bulunandan önemli ölçüde farklı olduğunu ortaya çıkarmakta. Ayrıca, görselde çentik için özel bir MIUI arayüzü kullanıldığını anlaşılmakta.

Çin’den gelen bir sızıntıda ise, şirketin çıkartacağı 8. Yıl Dönümü Özel Sürümü telefonunun Xiaomi Mi 8 olarak piyasaya sürüleceğini iddia ediliyor. Ayrıca sızdırılmış görüntünün Mi 8’in 3D yüz tanıma modülüne ait olabileceğini de belirtilmekte. Sızan farklı bilgilerde, Xiaomi’nin yaklaşan amiral gemisi telefonu için 3D yüz tanıma çözümünün Qualcomm, Himax Technologies ve Truly Opto Elektronics tarafından ortaklaşa geliştirildiğini iddia edilmekte.

3D Face ID Özelliği Bulunan İlk Android Telefon…

Xiaomi Mi 8‘in 3D yüz taramayı destekleyen ilk Android telefon olarak çıkabileceği tahmin ediliyor. Geçen yıl tanıtılan Apple iPhone X, dünyanın 3 boyutlu yüz tanıma özelliğini destekleyen ilk telefonu olmuştu. iPhone X‘teki Face ID özelliği, kullanıcının yüzünü 3D olarak tarayarak kimlik doğrulaması yapmasına izin veriyor.

iPhone X‘in yapılandırılmış 3D ışık modülü, kullanıcının yüzünde bir derinlik haritası oluşturmak için 30.000’den fazla görünmez noktayı analiz ederek yüz verilerini doğru şekilde yakalayan bir TrueDepth Kamera içeriyor. A11 Bionic SoC‘nin nöral motoru, derinlik haritasını ve kızıl ötesi görüntüyü, kullanıcının kayıtlı yüz verileriyle eşleştirilen matematiksel bir nesneye dönüştürür. Face ID, sadece iPhone‘un güvenli bir şekilde açılması için değil, aynı zamanda ödemelerin doğrulanması için de kullanılabilecek kadar güvenlidir. Apple, iPhone X‘te kullanılan Face ID işlevinin, Touch ID parmak izi tarama tekniğinden daha güvenilir olduğunu ısrarla belirtiyor.

Xiaomi Mi 8‘in de 3D yüz tarama özelliği sayesinde böyle bir sağlam güvenlik sunması bekleniyor. iPhone X gibi, bir parmak izi tarayıcısı içermeyebilir. Ancak, Xiaomi CEO’su Lei Jun son zamanlarda yaptığı konuşmalarda Mi 7’nin bir ekran üstü parmak izi tarayıcısı ile geleceğini ima eden açıklamaları bulunmakta. Bu nedenle, Mi 7‘nin 3D Face ID özelliği olmayabilir, ancak ekran üstü parmak izi okuyucusu ile birlikte gelebilir.

Kaynak