Reuters’e verdiği röportajda Xiaomi’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Wang Xiang, şirketin önümüzdeki yıl ABD’ye ulaşacağını iddia etti. Çin firması yakında ABD‘ye girmeyi hedeflediğinden, ABD’nin şebeke frekanslarıyla uyumlu telefonlar yapmaya başlayacak.

Xiang, Xiaomi’nin ABD’ye gelmesiyle ilgili cesur bir beyanda bulunmasına rağmen, şirketin ülkenin önde gelen taşıyıcıları ile nihai bir anlaşmaya varması bekleniyor. Şirketin son birkaç yıldır ABD’ye girmeyi planladığını söyledi. Ancak, şimdi sadece şirketin ABD‘de ilk çıkışını yapmaya hazır olduğu görünüyor.

ABD ve Çin arasındaki siyasi durum oldukça hassas. Bu yılın başlarında, Huawei telefonlarını ABD taşıyıcıları üzerinden satmaya çalıştı ancak ABD’deki üst düzey yetkililerin mobil operatörlere Huawei telefonlarını satmamaları talimatı verdiği bildirildi. Bu durum, ZTE’nin ambargo anlaşmalarını ihlal ettiği ve ABD‘li yetkililerle işbirliği yapmadığı için ülkede faaliyetlerini durdurması söylendiğinde gerçekleşti.

Bunlara rağmen Xiaomi, ABD‘ye girmek konusunda oldukça iyimser görünüyor. Bunun arkasındaki nedenlerden biri Xiaomi, Qualcomm ve Alphabet gibi ABD merkezli şirketler arasındaki iyi ilişki. Ayrıca, şirketin yatırımcıları ve mühendislerinin birçoğu ABD‘den geliyor. Xiang, Xiaomi‘ye katılmadan önce Çin’de Qualcomm ile çalışıyordu.

xiaomi mi logo

Xiaomi, telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı ev ürünleri, ev aletleri, elektrikli scooter ve bisiklet, sırt çantası, diş fırçası ve daha fazlası gibi geniş bir ürün yelpazesi’nde satış yapmaktadır. Bunların arasında Çinli üretici, ağırlıklı olarak ucuz fiyatlı akıllı telefonları batı ülkelerinde satmaya odaklanıyor.

İlginizi Çekebilir : Xiaomi’nin Yeni Elektrikli Bisikleti – Himo!.. 

Xiaomi, 2014 yılında Hindistan pazarına girmiş ve sadece üç yıl içinde Samsung‘u geçerek Hindistan‘ın bir numaralı akıllı telefon markası olmayı başarmıştır. Çinli üretici, bu yılın başında doğu Avrupa ülkelerinde cihazlarını satmaya başladı ve bu yıl da Batı Avrupa ülkelerini ele geçirmeyi hedefliyor.

İlginizi Çekebilir : Xiaomi Hindistan’da Liderliği Bırakmıyor!..

Peki sizlerin görüşleri nelerdir? Xiaomi Hindistan‘dan sonra batılı ülkelerde de Samsung, Apple gibi devlerin önüne geçebilir mi?