Cihaz bataryalarının bir tam günü doğru düzgün çıkartmaması ve bu yüzden neredeyse priz başından ayrılamaz duruma gelmemiz gibi bazı sebeplerden dolayı Powerbank‘lar hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bunu fırsat bilen sahte işletmeciler Çin‘in ulusal standartlarına uymayan ürünler üreterek piyasaya sürmekte ve sağlığımızı ve hayatımızı tehlikeye atan durumların yaşanmasına sebep olmakta. Ne yazık ki fiyatlarının ucuz olması sebebiyle de piyasaya da bu ürünlerden çok fazla bulunuyor. Hızlı şarj ediyor ya da ucuz diye bu ürünleri almaktan kaçının deriz. Çünkü ödeyeceğiniz ücreti düşünürken kendinizin ve cihazınızın sağlığından taviz veriyorsunuz.

Çin, üreticilerin tüketicilere daha kaliteli ürünler üretmesini sağlayabilmek adına 1 Temmuz tarihinden itibaren yeni bir Ulusal Mobil Güç Standardı ilkesi benimsemeye başladı. Buna ek olarak da Green Power Allience kuruluşu da bu yeni GB/T 35590-2017 (Ulusal Mobil Güç Şartnamesi) standardını tüm gereksinimleri karşılayan ilk 10 Powerbank markasını listeledi.

Sıralamanın başında Xiaomi‘nin ekolojik zincir ortağı olan ZMi şirketi yer alıyor. ZMi ve listede yer alan diğer şirketler gelişmiş ürün tasarımı ve eksiksiz bir hizmet verebilmek adına çalışmalarına ara vermeden devam etmekteler. Bunları sağlarken ulusal standarttan kesinlikle taviz veremezler ve ürün deneyimini de sürekli olarak geliştirirler.

ZMi, ulusal standartlara sıkı sıkıya sarılan ve yüksek kalitede daha iyi Powerbank‘lar üretmek için endüstriyel işletmeler ile sıkı bir şekilde çalışmakta. Green Power Allience tarafından açıklanan sonuçlara göre; ne yazık ki halen daha ulusal standartlara uymayan ürünler piyasada çokça bulunmakta. Çin‘in Ulusal Standart‘ları tekrar düzenlemesinden sonra standartlara uymayan ürünler üzerinde yasal yaptırımlar uygulanacak.

Güveneceğiniz üreticiyi iyi biliyorsunuz. Bugün ZMi Powerbank üretim hattı, farklı kapasiteye ve ZMi Space Powerbank gibi sıra dışı tasarımlara sahip birçok cihazı piyasaya sürmekte. İşte bu yüzden pazardaki ciddi rakiplerine rağmen bir numara olması şaşırtıcı değil.