Sony akıllı telefon satışlarında iyi bir performans göstermese de, şirketin üst düzey kamera sensörlerinde liderlik konumunda yer aldığı bir pazara sahip olduğunu hatırlatalım. Japonya merkezli şirket yeni bir görüntüleme sensörü IMX586‘yı geçtiğimiz günlerde duyurdu ve oldukça ilgi topladı. Sony‘nin yeni sensörü akıllı telefonlar için üretilen en yüksek teknoloji olarak lanse edilmekle birlikte 48 MegaPiksel çözünürlük desteği bulunuyor.

Sony IMX586 Kamera Sensörü’nün Özellikleri…

Akıllı telefonlar ve diğer taşınabilir aygıtlar için üretilen IMX586 görüntü algılayıcısının, dünyanın en küçük piksel boyutunda 0,8 μm olduğu iddia ediliyor ve bu da 48 MP. 1/2 tipi bir üniteye sığdırılmasını mümkün kılıyor.

sony imx586 sensör

Sony, yeni teknolojisi IMX586 kamera sensörüne pozlama kontrol teknolojisi ve sinyal işleme işlevselliğini doğrudan kontrol eden bir teknolojiyi sisteme entegre etmiş. Bu teknoloji, geleneksel birimlerden dört kat daha fazla dinamik aralıklar ile gerçek zamanlı görüntü yakalamanızı sağlıyor.

Yeni sensör, aynı renkte 2×2 pikselin geldiği Quad Bayer renk filtresi dizisini de kullanarak daha yüksek hassasiyetli çekim yapılmasına olanak tanıyor. Sensör ayrıca, düşük ışık ortamında dört bitişik pikselden gelen sinyalleri kullanmak için tasarlandı ve bu durum çekim hassasiyetinin artmasını sağlıyor. Şirket, yeni teknolojisi IMX586 ile ortam ışığı koşullarına bakılmaksızın daha az bulanık ve daha parlak görüntüler yakalanmasını sağlayacağını belirtiyor.

Sony yaptığı açıklamada IMX586 kamera sensörünün, konvansiyonel ürünlere göre ışık toplama verimliliğini ve fotoelektrik dönüşüm verimliliğini artıran tekniklerle tasarlanmış ve üretilmiş olduğunu söyleyerek, dünyanın ilk 0,8 μm boyutunda yüksek hassasiyet ve yüksek doygunluk sinyali yakalama seviyesinde olduğunu belirtmekte.

Aynı zamanda IMX586, 4096×2160px. çözünürlükte saniyede 30 kare görüntü yakalayabilir ve 90 karede 4K video kaydedebilir. Şu anda, piyasadaki tüm önemli amiral gemisi akıllı telefonlar saniyede 60 kare 4K video kaydı yapabilmekte.

Sony IMX586 Kamera Sensörü’nün Fiyatı…

Sony IMX586, yaklaşık 27 $ ‘a denk gelen 3.000 Japon Yeni fiyat ile bu yıl Eylül ayında görüntü sensörünün dağıtımına başlayacak. Ancak Şirket, ilk hangi akıllı telefonda bu sensörü görebileceğimiz konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Kaynak