Xiaomi her ne kadar adını telefonlarıyla duyursa da ekosistemini altında yer alan markalarla ortaklaşa çalıştığı ev aletlerinden tutunda giyime kadar bir çok alanda ürün üretiyor. Haberin başlığından da belli olduğu üzere bu ürünlerin arasında buzdolabı da bulunmakta. Yeni piyasaya sürülen bu ürünle birlikte bozdolabı alanında 2 ürün piyasaya sürmüş oluyor. İlki Mini J Retro Mini Buzdolabıydı. Şimdi de VIOMI ile ortaklaşa çalıştığı akıllı buzdolabı.

Winfuture.de tarafından hazırlanan özel bir rapor, Xiaomi‘nin VIOMI ile birlikte geliştirdiği iki buzdolabı olduğunu ortaya çıkardı. Bluetooth SIG web sitesinde de iki buzdolabının varlığı kanıtlanmış.

İki cihaz, sırasıyla “Mi Alt Buzdolabı” ve “Mi 3 Kapılı Buzdolabı” olarak adlandırıldığı söyleniyor. Ayrıca “buzlanma yapmama” özelliğine de sahip olduğu belirtilmekte. Kapasiteleri ise 272 ve 301 litre olarak gösteriliyor.

Her iki buzdolabı da VIOMI’nin 450 litrelik akıllı buzdolabından çok daha küçük. Ne yazık ki üzerindeki ekran boyutlarının ne olduğu hakkında bir bilgi bulunmuyor. Örneğin; VIOMI‘nin 21″ dokunmatik ekrana sahip bir buzdolabı bulunuyor. Buzdolaplarının Bluetooth 4.2 ve Bluetooth 5.0‘ı desteklediği ayrıca da bağlantı kolaylığı için 2.4GHz Wi-Fi bandını desteklediği söyleniyor.

Her iki buzdolabı da Bluetooth sertifikasyonunu aldığından, Xiaomi‘nin yakında onları özel bir organizasyonla tanıtacağını düşünüyoruz. Belki de Çin‘e özel bir model olacak kim bilebilir. Çin‘e özelde olsa illaki dünyaya açılır.