Bugün, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, “beklenti” metnini ekleyerek, yeni nesil mobil yonga seti konusunda Qualcomm‘un mikro bloglama platformu Weibo’ya bir gönderi paylaştı. İlginç bir şekilde, bir başka Çinli üretici Lenovo, “beklediğinizden daha fazlası” metni ile yanıt verdi.

Bu durum, bu iki akıllı telefon üreticisinin Qualcomm’un gelecek nesil mobil yonga seti tarafından desteklenen bir akıllı telefon üzerinde çalıştığına dair söylentiler uyandırdı. Ayrıca, Qualcomm’un yakında çıkacak olan işlemcinin Qualcomm Opteron X50 5G modemi ile eşleştirilebileceği konusunda da telefonların 5G uyumlu olması bekleniyor.

qualcomm snapdragon

Mobil yonga seti pazarına hakim olan Qualcomm, şu anda yeni nesil amiral gemisi işlemcisi üzerinde çalışıyor. Şirket, yeni nesil yonga setinin 7nm tasarım mimarisi kullanılarak üretileceğini doğruladı. Raporlara göre, Tayvan merkezli TSMC, bu yılın dördüncü çeyreğinde Qualcomm’un 7nm yonga setinin seri üretimine başlayacağını ifade etti.

Son raporlar Qualcomm’un işlemcilerinin adlandırma şemasını gelecek yonga seti ile değiştirebileceğini gösteriyor. Hena” kod adı verilen Snapdragon 855 (SDM855), şimdi 12.4 x 12.4 mm boyutlarında SM8150 olarak anılıyor.

Başka bir rapor, SM1850‘nin entegre bir 5G modeme sahip olmayabileceğini de ekledi. Yerine,
Qualcomm, Cat20 destekli bir Snapdragon X24 modeli içermesi bekleniyor. Bu, SMC505′in SM8150’nin SDX50 modemi ile geleceğini ve Snapdragon 855 Fusion Platform olarak bilineceğini iddia eden önceki raporlarla çelişmektedir. Tek mantıklı açıklama, SDM855’in iki versiyonu olacak – 5G modemi olmayan bir diğeri ise 5G modeme sahip.

Birkaç gün önce, bazı üreticilerin yaklaşan işlemci tarafından desteklenen yeni telefonları test etmek ve oluşturmak için yaklaşan 7nm yonga setinin örneklerini aldıklarını bildirdik.

Snapdragon 855’in Çıkış Tarihi

Qualcomm’un yeni nesil mobil yonga setini resmi olarak duyurmayı planladığını bilmiyorsak da, Aralık ayında ortaya çıkması bekleniyor ve bu yonga seti ile çalışan telefonlar 2019’un başında piyasaya sürülecek.

 

Kaynak